Budownictwo

Moda na budynki wielofunkcyjne

W dużych miastach określone tereny, działki czy całe dzielnice, są już przeważnie zarezerwowane w planie zagospodarowania przestrzeni pod bardzo konkretne inwestycje budowlane. Najczęściej więc nie ma możliwości, aby wybudować domki jednorodzinne tam, gdzie plan zagospodarowania przestrzeni przewiduje osiedle domów wielorodzinnych. Deweloper nie otrzyma także pozwolenia na budowę lokali usługowych czy zakładu przemysłowego w miejscu, gdzie przewidziano tylko i wyłącznie budownictwo rodzinne. Dlatego współcześni inwestorzy muszą niekiedy mocno napracować się, aby zmieścić w danym projekcie lokale usługowe.

Od czego zależy wartość lokalu?

Wartość lokalu usługowego zależy w ogromnej mierze od tego, czy da się w danej lokalizacji z powodzeniem prowadzić biznes i konkurować z innymi przedsiębiorstwami. Lokalizacja jest tym atrakcyjniejsza, im więcej osób przemierza ją i jej okolice w ciągu dnia – najlepiej mają się więc nowe lokale usługowe otwierane na wielkich osiedlach. Najczęściej są one umiejscowione na najniższej kondygnacji budynku, w którym na wyższych piętrach przewidziane są już mieszkania lub nawet apartamenty.

Zwróć uwagę na miejsce parkingowe

Dla osób kupujących takie mieszkanie ważne jest nie tylko to, aby mieć zapewnione bezpieczeństwo i miejsce do parkowania swojego samochodu, ale także bliskość sklepów i salonów kosmetycznych, fryzjerskich, aptek czy przedszkoli – ma ogromne znaczenie. Dlatego lokale usługowe w takich miejscach sprzedają się bez najmniejszego problemu jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania. W skrajnych przypadkach, właściciele przedsiębiorstw mogą także pertraktować atrakcyjne warunki najmu czy dzierżawy takiej usługowej przestrzeni na czas określony.